Osuszacz powietrza w dużych pojazdach

osuszacz powietrza jak wybrać

Ciężarówki i autobusy różnią się od samochodów osobowych nie tylko gabarytami, ale także budową. Z tego też powodu, niektóre części zamienne są produkowane wyłącznie do wielkogabarytowych pojazdów i nie mają zastosowania w autach osobowych. Właśnie z myślą o samochodach ciężarowych itp. stworzono osuszacze powietrza, znajdujące zastosowanie w układach pneumatycznych. Do czego służy i jak działa osuszacz powietrza? Jak wybrać najlepszy i kiedy go wymienić? Postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule.

Rola osuszaczy powietrza

osuszacz powietrzaJak sama nazwa wskazuje, osuszacze powietrza mają za zadanie usunięcie z niego wody. Konkretnie natomiast ich działanie polega na oddzielaniu wody (w postaci pary wodnej) z powietrza, które uwalnia sprężarka w trakcie swojej pracy. Jak nietrudno się domyślić, oddzielenie wody uzdatnia powietrze, co z kolei przekłada się na tworzenie przyjaznego środowiska pracy dla licznych układów, a w konsekwencji – zmniejszenie ryzyka uszkodzenia podzespołów, które mogłoby wywołać zbyt wilgotne powietrze. Skuteczność osuszacza powietrza jest tym większa, im większą ilość wody jest on w stanie zatrzymać – dlatego warto wybierać produkty wysokiej jakości, jak np. te produkowane przez PZL Sędziszów, które zatrzymują ponad 90% wody. Osuszacze powietrza z sędziszowskiego przedsiębiorstwa nie tylko skutecznie oddzielają parę wodną od powietrza, ale dzięki wykorzystaniu do ich produkcji materiałów najlepszych producentów, redukują również ryzyko wystąpienia korozji czy zamarzania osprzętu przy niższych temperaturach. Również trwałość osuszaczy wynosząca 12 lub 18 miesięcy, w zależności od rodzaju sprężarek, gwarantuje maksimum korzyści osobom, które się na nie zdecydują.

Osuszacz powietrza – jak wybrać?

osuszacz powietrza jak wybraćNa rynku oczywiście jest dostępnych wiele rodzajów filtrów i osuszaczy powietrza, dlatego też kiedy stoimy przed wymianą go w naszym pojeździe, może się okazać, że wybór sprawia nam spory kłopot. Warto zatem kierować się kilkoma złotymi zasadami, dzięki którym wybierzemy osuszacz, który świetnie będzie spełniał swoją rolę. Po pierwsze, niech interesują nas jedynie produkty znanych producentów. Na rynku jest co najmniej kilka marek, które są powszechnie znane z wysokiej jakości produkowanych przez siebie osuszaczy: zainteresujmy się ich produktami, a w przedbiegach niech odpadną osuszacze producentów, z nazwami których nie mieliśmy wcześniej styczności i niewiele jest opinii na ich temat. Po drugie, osuszacz powietrza kupujmy w sprawdzonych miejscach, pamiętając o tym, że dobre marki często bywają podrabiane. Podróbki niestety niewiele wspólnego mają ze swoim pierwowzorem, dlatego lepiej się na nie nie natknąć. Po trzecie, zwracajmy uwagę na to, jakich materiałów użyto do wyprodukowania osuszacza powietrza. Nawet najlepsi producenci tworzą czasem wersje budżetowe, w których niska cena wynika z gorszej jakości materiałów. Optymalny stosunek jakości do ceny jest tym, co powinno nas interesować. Jeśli mamy możliwość, możemy też zapoznać się z opiniami innych na temat interesujących nas osuszaczy, co może być pomocne przy podjęciu ostatecznej decyzji. Pomóc mogą nam też specjaliści w warsztatach samochodowych, którym możemy też powierzyć samą wymianę osuszacza na nowy.

kiedy wymienić osuszacz powietrza

Kiedy wymienić osuszacz powietrza?

Podobnie jak inne filtry motoryzacyjne, również osuszacz powietrza wymaga okresowej wymiany na nowy. Powinna ona następować w terminach wskazanych przez producenta. Z reguły poleca się coroczną wymianę osuszacza, przed okresem zimowym. Oczywiście jeżeli producent osuszacza deklaruje dłuższą żywotność produktu, a my w czasie korzystania z pojazdu nie odczuwamy, by zaszły jakieś niekorzystne zmiany, nie ma przeciwwskazań, byśmy mieli spieszyć się z wymianą.

 

PZL Sędziszów

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *