Każdy, kto choć trochę zna się na motoryzacji, doskonale wie, że filtry motoryzacyjne są niezbędne do prawidłowej pracy samochodu. Nie każdy jednak orientuje się, jakie materiały są wykorzystywane do produkcji filtrów oraz jakie ma to znaczenie dla skuteczności samej filtracji. Warto wiedzieć, jakie są najlepsze materiały na filtry do samochodów osobowych, by świadomie wybierać sprawdzone produkty, które najlepiej będą spełniały swoją rolę, zapewniając wysoką jakość oczyszczania. Nie należy też zapominać o tym, na co zwracać uwagę w samej jakości wykonania. Tym kwestiom przyjrzymy się w poniższym artykule.
Rola filtrów do samochodów osobowych
Żeby zrozumieć, dlaczego tak ważne jest zwracanie uwagi na jakość wykonania filtrów do samochodów, trzeba wiedzieć, jaką rolę spełniają one w pojeździe i jaki wpływ wywierają na jego stan techniczny oraz funkcjonowanie. Zacznijmy od tego, że filtrów w samochodzie jest kilka. Najważniejsze z nich to: filtry paliwa, filtry oleju, filtry powietrza i filtry kabinowe. Każdy z nich spełnia inną rolę i odpowiada za zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami innego układu, ale to właśnie ochrona przed zanieczyszczeniami jest tym, co je łączy. Same nazwy filtrów już wiele mówią o ich roli: filtr paliwa ma za zadanie zatrzymywać zanieczyszczenia mogące dostać się do paliwa, analogicznie filtr oleju dba o czystość oleju silnikowego, a filtr powietrza chroni układ dolotowy silnika. Filtr kabinowy z kolei zatrzymuje kurz, pyłki roślin i inne zanieczyszczenia, które mogłyby dostać się do kabiny, wpływając negatywnie nie tylko na stan samochodu, ale także na zdrowie jego kierowcy. Nieprawidłowe zabezpieczenie układów przed zanieczyszczeniami może spowodować gorsze osiągi samochodu, ale także awarie podzespołów. Dlatego też tak ważne jest nie tylko to, by filtry do samochodów osobowych regularnie wymieniać, ale też wybierać takie, których jakość może nam zagwarantować ich najwyższą skuteczność.
Filtry do samochodów osobowych – na co zwracać uwagę
Każdy filtr w samochodzie osobowym pracuje w nieco innym środowisku oraz ma za zadanie zatrzymywać nieco inne zanieczyszczenia. Dlatego też, pomimo tego, że filtry motoryzacyjne pozornie są podobnej budowy, nie są one uniwersalne. W każdym filtrze kluczowe dla efektywności jego pracy są inne materiały. Przykładowo w filtrze powietrza powinniśmy zwrócić uwagę na papier i jakość wykonania plis – rozwarstwiające się plisy niestety powodują większą przepuszczalność zanieczyszczeń. W filtrach paliwa szczególnie ważna jest ich szczelność, na którą wpływają wykorzystane materiały uszczelniające, ale też dokładność, z jaką zostały połączone z innymi częściami filtra. Nieszczelność filtra może doprowadzić do wycieku paliwa, dlatego jest to tak ważne. W filtrach paliwa istotne jest jednak również to, z jakiego materiału została wykonana śruba odwadniacza (nie może ona być zbyt krucha, bo doprowadzi to do rozszczelnienia lub deformacji filtra) oraz jaka jest przepuszczalność papieru adsorpcyjnego. Filtry oleju muszą być precyzyjnie wykonane – źle uformowany gwint uniemożliwi zamontowanie filtra, a kiepska jakość uszczelki spowoduje wyciek oleju, a w konsekwencji zatarcie silnika. W filtrach kabinowych najważniejsze są plisy: muszą być one szczelnie przymocowane do bocznej listwy, zaś pierwsza i ostatnia plisa powinny być wygięte na zewnątrz. Jak widać, w każdym filtrze należy zwracać uwagę na coś innego – nie każdemu łatwo przyjdzie to zapamiętać, zatem jak dobrze wybrać wszystkie filtry do samochodów osobowych? Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po produkty sprawdzonych i polecanych producentów. W gronie wiodących polskich producentów prym wiedzie PZL Sędziszów, z ponad 75-letnim doświadczeniem w produkcji filtrów. Takiej firmie można zaufać!